ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

НА ПРВИОТ ПРЕС ВО БУКУРЕШТ ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ФУДБАЛ ИЗЈАВА ДАДЕ И ТИХОМИР КОСТАДИНОВ

Македонија веќе е во Букурешт, тренира и се подготвува за историскиот настап на Европското првенство. На првиот брифинг директно од Романија, покрај Барди зборуваше и Тихомир Костадинов. Фудбалерот за врска го најави настапот, зборуваше за подготовките и нагласи дека тимот е спремен.
Костадинов е задоволен од подготовките кои македонските фудбалери ги одработија во Скопје, верува во добар настап на Европското првенство.
„Пријателските натпревари беа добра увертира за Европското првенство. Победата над Казахстан има позитивно влијание врз нашата самодоверба. Одработивме одлични подготовките засега“, вели Костадинов.
„Двата порази од Австрија во квалификациите се минато, не е оптеретуваме со претходниите натпревари. Ова е нов меч, а од тие треба само да извлечеме поуки, да дадеме се од себе и да победиме“.
„Жал ми е што нема да бидат полни трибините. Јас дебитирав во поразот од Австрија во Виена пред 50.000 публика. Криво ми е што сега нема да биде полн стадионот, но знам дека нашите навивиачи кои ќе дојдат ќе бидат најгласни и ќе ни дадат голема поддршка“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *