ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

НА 22 ЈУНИ 1913 ГОДИНА ВО САНКТ ПЕТЕРБУРГ ИЗЛЕЗЕ ПРВИОТ БРОЈ НА „МАКЕДОНСКИ ГЛАС“

Во Санкт Петербург, на денешен ден, 1913 година излезе првиот број на списанието „Македонски голос“ („Македонски глас“), орган на приврзаниците на независна Македонија. Списанието излегуваше на руски јазик. Само песната „Крали Марко“ во бр. 9/1914 година е на македонски јазик, мијачки дијалект. Издавач на списанието беше Димитрија Чуповски. Списанието престана да излегува на 3 декември 1914 година, заклучно со бројот единаесет.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.