КУЛТНИОТ ЈУГОСЛОВЕНСКИ КИОСК ОД 60-ТЕ СТАНА ДИЏЕЈСКИ ШТАНД НА БРОДВЕЈ

WEB Телевизија во живо

Култниот југословенски киоск „K-67“, од познатиот словенечки архитект и дизајнер Саша Махтиг, осамна на плоштадот „Тајмс сквер“ во Њујорк, уште претходниот месец. Киоскот е поставен како дел од проектот „Тајмс сквер трансмисис 2021“ и се користи како ди-џеј штанд за пуштање музика.
Трафиката наречена „К-67“ беше неизбежна глетка во Југославија, а во неа се купуваа весници, билети, а неретко и виршли и сендвичи…
Во 1999 година, производството на овој киоск запре, а дотогаш се произведени околу 7.500 примероци. Иако повеќето останаа во Југославија, голем број киосци беа извезени и во странство – Полска, Ирак, Кенија, Нов Зеланд, Јапонија, поранешниот СССР, но и во САД.
Во мај годинава, интернет-радиото „Лот“ од населбата Гринпоинт во њујоршката општина Бруклин, менувајќи ја својата локација, организираше група ди-џеи да пуштаат музика во живо од „Тајмс сквер“.
„Гроздово-црвениот киоск K-67 од 1960-тите стана диџејски штанд и ќе емитува во живо секој ден од 10 до 22 часот. Посетителите на Њујорк и ’Тајмс сквер‘ може да уживаат во мелодиите и сцените на самото место или преку интернет-видеоврска во живо на thelotradio.com “, се вели на официјалната интернет-страна на радиото.
Управителот на „Тајмс сквер“ се пошегува дека станува збор за внесување на мал дел од Европа во Новиот свет, додавајќи дека киоскот им се допаѓа на надлежните и може да остане таму засекогаш

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *