ЕДНА ГОДИНА ОД ПОЧЕТОКОТ НА СВЕТСКАТА ТУРНЕЈА СО ВЕЛОСИПЕДИ НА НАШИТЕ ПРИЈАТЕЛИ, БЕН И ЛИНДА, КОИ ПОМИНАА И НИЗ ГЕВГЕЛИЈА МИНАТАТА ГОДИНА.

WEB Телевизија во живо

На 15-ти јуни 2020 година Бен ван Баардвајк и Линда Рајмерсдал, брачна двојка од градот Мастрихт, во Холандија ја започнаа нивната 7-годишна светска турнеја. Овие ведри, храбри, и полни со авантура луѓе , поминаа неколку дена во Гевгелија, во септември, минатата годинана. Нивниот пат низ светот на кој ќе поминат 100.000 километри започна од Мастрихт, па потоа патувањето оди низ Европа, потоа на исток, преминувајќи ги Турција, Иран, Кина и Монголија. Потоа на југ, во посета на Индија, Индонезија и Австралија. После тоа, тие ќе се упатат кон Јапонија, Канада и САД. Преку Централна Америка, ќе се движат со велосипед до Патагонија. Конечно, ќе се возат низ Африка на патот назад кон Европа.
Во моментот Бен и Линда се во Финска, а пред некој ден на својот фејсбук профил напишаа:
Ден 367 Viitasaari. Ден на одмор. Вчера славевме 1-годишнина!
Ајде да се вратиме на почетокот на 15 јуни 2020 година и нашите најзначајни моменти од нашата светска турнеја со велосипеди досега.
367 дена на пат, 179 велосипедски денови, 187 денови на одмор. 12.785 км и 104.434 метри по угорница. 21 земја. 110 покани, 51 кампување и 205 други сместувања. 314 тушеви. 6 пневматици, 5 подлошки за кршење и 9 поправки.
Чувствувајќи се свежи и со нова енергија, го започнуваме 1-виот ден на велосипедизам од 2-та година на нашата светска турнеја со велосипеди

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *