ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ДОДЕКА ГРЦИТЕ ПРОТЕСТИРААТ, АМЕРИКАНЦИТЕ ВООДУШЕВЕНИ ОД ДРЕСОТ НА МАКЕДОНСКАТА ФУДБАЛСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

И додека без причина Грците протестираат до УЕФА и нашето Министерство за надворешни работи, Херц Гомез и Клинтон Јејтс, водителите на американската спортска телевизија ESPN, го избрaa дресот на Македонија како најдобар комплет на Евро 2020. Тие еуфорично реагираа на изгледот на нашите дресови и кажаа дека се базираат на амблемот „ново сонце на слободата“ на нивното национално знаме“.
„Можеби некој не слушнал за оваа држава, кажа Јејтс, но дресовите се феноменални, а неодамна оваа репрезентација ги совлада Германците со 2-1.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.