ДОБРА ВЕСТ ОД ДАНСКА.ЕРИКСЕН КОМУНИЦИРА СО ЛЕКАРИТЕ И Е НАДВОР ОД ЖИВОТНА ОПАСНОСТ. КАКО КЈЕР И ЛЕКАРИТЕ МУ ГО СПАСИЈА ЖИВОТОТ.

WEB Телевизија во живо

Данците и Финците сметаа дека нивниот натпревар, на почетокот на натпреварувањето во групата Б на Европското првенство во фудбал, ќе биде „како и секој друг“, но тој дуел беше прекинат со драматична сцена во 42-та минута.
Тогаш Кристијан Ериксен, ѕвездата на средниот ред на италијанскиот шампион Интер и главен организатор на данската игра, одеднаш падна. Сега, како што беше официјално објавено, тој е свесен и во „стабилна состојба“, но тоа не е единствената добра вест.
Имено, како што јавува влијателниот холандски новинар Озџан Ајол, “Ериксен нормално може да оди и да зборува. Тој е буден”, изјави за НПО Радио 1 менаџерот на данскиот ас, Мартин Скотс, по разговорот со таткото на Кристијан.
“Кристијан Ериксен сега е надвор од животна опасност (по живот). Неговиот татко ми го кажа тоа од болница. Можеше да разговара со неговиот син”. Ериксен им порачал на своите соиграчи да ја продолжат играта и да ја играат до крај, пренесува „Спортстудио“.
Сајмон Кјер прв му притрча на Кристијан Ериксен кога тој падна.
Кјер му го извади јазик и му даде вештачко дишење, потоа медицинскиот тим тогаш одговори навремено и заврши феноменална работа.
Според последните информации, брзата реакција на Кјер и одличната работа на медицинскиот тим на теренот му го спасиле животот на Кристијан.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *