ДЕНЕС Е СВЕТСКИОТ ДЕН НА НЕГОВОТО ВИСОЧЕСТВО -ТОЧАКОТ

WEB Телевизија во живо

Во 2020 година, обележана со коронавирусна пандемија, велосипедот, како и во случај на претходни разни природни катастрофи и економски кризи, уште еднаш покажа колку е прилагодливо и ефикасно транспортно средство и мора да биде неопходен дел од идните транспорти . Како и да е, одбележете го Светскиот ден на велосипедот користејќи велосипед за патување до работа, училиште, продавница, библиотека … и применете добра навика за велосипедизам во што повеќе денови од годината. Возете внимателно и почитувајте ги другите учесници во сообраќајот, според Сојузот на велосипедисти.
На седницата во април 2018 година, Генералното собрание на ООН го прогласи 3 јуни за Светски ден на велосипедот со цел да се фокусира на велосипедите во развојните стратегии и вклучување на велосипедите во меѓународните, регионалните, националните и локалните развојни политики и програми.
Резолуцијата ги истакнува придобивките од велосипедизмот како едноставен, сигурен, достапен, чист и еколошки одржлив начин на транспорт и го препознава велосипедизмот како средство за развој, креативност и социјална вклученост.обезбедување пристап до образование, здравје и спорт.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *