ДАЛИ СЕ ОВА НАЈУБАВИТЕ ФУДБАЛСКИ ТЕРЕНИ ВО СВЕТОТ? СЕ НАОЃААТ ВО ШВАЈЦАРИЈА, НОРВЕШКА, ГРЕНЛАНД И ХРВАТСКА

WEB Телевизија во живо

Додека трае Европското фудбалско првенство 2020, погледнете ги овие, велат најубави фудбалски терени во светот. Фудбалските натпревари се играат на истите правоаголни терени на трева низ целиот свет. Што тогаш ги прави магични? Неверојатните места каде што се направени!
Највисокото фудбалско игралиште во Европа се наоѓа на надморска височина од околу 2000 метри во Швајцарија, а е дом на аматерскиот фудбалски клуб НК Гспон во Гспон. Името го носи по фудбалерот Отмар Хицфелд, а многумина привлекува со својата необична позиција – опкружена со планини и недопрена природа.
Рибарското село Хенингсвар во архипелагот Лофотен во Норвешка го крие едно од најубавите фудбалски игралишта во светот. Многумина се прашуваат како фудбалерите од еден локален клуб можат дури и да играат опкружени со таква убавина?
Фудбалскиот терен во Qeqertarsauqu во Гренланд е чудо во светот. Направен е, секако, од вештачка трева и е опкружен со скршени парчиња од околните глечери.
На списокот на најубави фудбалски игралишта се наоѓа и оној на на островот Угљан во Хрватска? Поради близината на морето, стадионот е опкружен со специјална мрежа што спречува губење на фудбалска морето. Го користат фудбалерите на НШК Св. Миховил.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *