АНСАМБЛОТ „БОЈМИЈА“ ОРГАНИЗИРА МУЗИЧКА РАБОТИЛНИЦА ЗА СИТЕ ВЉУБЕНИЦИ ВО МАКЕДОНСКИОТ НАРОДЕН МЕЛОС

WEB Телевизија во живо

Ансамблот “Бојмија” им овозможува, на сите оние кои на срце им лежи македонската народна музика и мелос, преку организирање на шестмесечна музичка работилница, да се запознаат со македонската изворна музика преку совладување на техниките на свирење на традиционалните инструменти тамбура, кавал и тапан. Предавач ќе биде Сашко Атанасов, дипломиран етнокореолог, и играч од прв ред солист при Државниот ансамбл „Танец“,
Оваа работилница е организирана во соработка со Министерството за култура и Општина Гевгелија, а часовите ќе се одржуваат во Пионерскиот дом „Јосип Броз Тито“. Сите заинтересирани може да се пријават на телефонските броеви на Никола Миовски на телефонскиот број 070 392145 и Димитар Делев, телефонски број 070 542996.
Музичката работилница стратува во петок, 4 јуни, од 15 до 17 часот. Ваше е да се пријавите, а предавачите ќе Ви го пренесат сето знаење кое на крај заедно ќе го презентирате на сцената.
Оваа работилница ќе трае шест месеци.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *