ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ВО ОПШТАТА БОЛНИЦА ГЕВГЕЛИЈА ДО СЕГА ВАКЦИНИРАНИ 953 ЛИЦА, ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРААТ И ЛИЦАТА НА 60 ГОДИШНА ВОЗРАСТ.

200 дози од вакцината „Синофарм“ се новата пратка која пристигна во Општата болница со проширена дејност- Гевгелија. Од денеска, продолжува имунизацијата на граѓаните од Општина Гевгелија и општините за кои е надлежна Болницата- Богданци и Дојран, на возраст од 60 години, информираше раководството на болницата.

Согласно, инструкциите од Министерството за здравство и намалената возрасна граница за лица од 60 години, па нагоре. Вакцинирањето ќе се одвива секој работен ден, од 08:00 до 16:15 часот, по редослед на добиените термини преку системот за пријавување на платформата vakcinacija.mk, во новоотворениот вакцинален пункт, сместен во просториите на поранешното Одделение за кожни и венерични болести. Откако е започнато спроведувањето на имунизацијата против КОВИД-19 во Општата болница, досега се вакцинирале вкупно 953 лица над 70 години од Гевгелија, Богданци и Дојран.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.