ТИТО ВО ГЕВГЕЛИЈА БИЛ ПЕТ ПАТИ, ПРВИОТ ПАТ КАКО ПРИТВОРЕНИК ВО ГЕВГЕЛИСКИОТ ЗАТВОР!

WEB Телевизија во живо

25 Мај беше Ден на младоста во Титовата Југославија и се празнуваше како роденден на доживотниот претседател. Хроничарите забележале дека Јосип Броз Тито прв пат дошол во Гевгелија уште во далечната 1940 година, кога на пат за Југославија илегално ја преминал југословенско-грчката граница и при тоа бил притворен неколку дена во гевгелискиот затвор.
Претседателот на некогашна СФРЈ, Јосип Броз Тито, шеснаесет пати ја посетил СР Македонија, од кои пет пати беше и во Гевгелија. Тие денови за граѓаните на Гевгелија претставуваше своевиден празник. Тогаш секој сакаше да го види, непосредно да му ја стегне раката.
 
Имаше и зошто. Тој беше најголемиот син на сите наши народи и народности, творецот на нова, Социјалистичка Федеративна Република Југославија и познат граѓанин и државник ширум светот.
Својата прва средба со граѓаните на Гевгелија по ослободувањето, Тито ја имаше на 6 јуни 1954 година, по враќањето од посетата на Грција. При тоа тој одржал говор на митингот пред Железничката станица. Следните посети на Гевгелија, Тито ги имал во мај 1957, во март 1959, во јуни 1961 и во јуни 1970 година кога посетил повеќе организации во Гевгелија и Гевгелиско.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *