СОВЕТОТ НА ЕВРОПА, МИСИЈАТА И ПАТОТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ, ГИ ВКЛУЧИ ВО ЕВРОПСКО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

WEB Телевизија во живо

Советот на Европа прифати да го вклучи патот на Свети Кирил и Методиј во културното наследство на Европа.
 
Денешниот ден на Кирил и Методиј, кога се сеќаваме на темелите на словенската писменост, нè тера да се запрашаме колку сме писмени денес, во време на брзи промени и големо влијание на социјалните мрежи.
На некој начин, паметните луѓе го доживуваат својот јазик и писмо како своја татковина, чии граници треба да ги зачуваме, прошириме, со непоколеблива потреба да шириме знаење и вештини за доброто на целата нација.
Во оваа културна рута на Свети Кирил и Методиј не е вклучено само она што е директно поврзано со Кирил и Методиј, туку и какво е нивното наследство во сите земји низ кои тие поминале, вклучително и во Македонија.
 
Денот на словенската писменост и култура традиционално се слави на 24 мај во спомен на Кирил и Методиј, мисионери, културни и политички дипломати, творци на првата словенска азбука – глаголицата. Тој ден е празник во целиот словенски свет.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *