ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

СО НОВАТА УЛИЦА ОД МОТЕЛОТ „ВАРДАР“ ДО КРУЖНИОТ ТЕК КАЈ „МИЛЦИ“ ГЕВГЕЛИЈА ЌЕ ДОБИЕ НОВ ИЗЛЕЗ НА АВТОПАТОТ Е-75

Општина Гевгелија распиша тендер со кој се бара изведувач за за изградба на новопланираната улица, односно, на стариот пат од кај мотелот „Вардар“ до македонско-грчката граница.
 
Улицата е со должина од 930 м и во првата фаза се предвидува изведување на припремни работи, изведба на долен строј и дел од горен строј на улицата по целата должина.
Со изградба на оваа улица ќе се овозможи делницата на стариот автопат од мотелот „Вардар“ и хотелот „Сенатор“ да се поврзе со веќе изградените улици во „Милци“ и поврзување со автопатот Е-75, со што Гевгелија ќе добие нов излез на автопатот.
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.