САШО ПОЦКОВ И ТОДОР РИСТОВ :ДЕНЕШНАТА ЕКО АКЦИЈА „ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД“ НЕКА БИДЕ ПОТСЕТУВАЊЕ ЗА СИТЕ НАС ВО ОПШТИНА ГЕВГЕЛИЈА СЕКОГАШ ДА СИ ГО ИСЧИСТИМЕ ОТПАДОТ ШТО ГО СОЗДАВАМЕ!

WEB Телевизија во живо

Општина Гевгелија денеска е дел од првата еко-акција „Генерелка викенд- За чисто како дома исто“ која во исто време се одржува во повеќе градови во Република Македонија: како: Велес, Штип, Охрид, Крушево, Демир Капија, Дебар, Куманово, Крива Паланка, Струмица…

Еко-акцијата се одржува на локација кај поранешната Касарна, а на неа учествуваа вработени од Општина Гевгелија и ЈПКД „Комуналец“- Гевгелија, претставници од невладините организации, спортски клубови и граѓани на општината.

Градоначалникот Сашко Поцков, во изјава за ТВ Нова 12 изрази задоволство од текот на оваа акција, која, како што рече, нема да биде и последна, а со која денес се расчистува локацијата околу спортските терени во просторот на бившата Касарна и апелираше до граѓаните да не го фрлаат отпадот непрописно, туку во точно подготвените за тоа локации и контејнери.

Претседателот на Советот на Oпштина Гевгелија, Тодор Ристов посочи дека сите граѓани може да дадат свој допринос за зелена и почиста Гевгелија со тоа што ќе си го исчистат отпадот од пред своите живеалишта, пред куќите и станбените згради, и ги потсети, кога ќе одат на излет во природа, ѓубрето кое ќе го создадат зад себе да си го исчистат.

Инаку, градоначалникот Поцков истакна дека и во текот на оваа година, општина гевгелија ќе се обиде максимално да се расчистат дивите депонии, но и да се озелени градот, во рамките на редовните и вонредни акции, заедно со ЈПКД Комуналец.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *