РАБОТИЛНИЦА ЗА ИЗУЧУВАЊЕ НА ТРАДИЦИОНАЛНИОТ ИНСТРУМЕНТ-ТАПАНОТ

WEB Телевизија во живо

Дом на култура “Македонија” продолжува со едукативните работилници на теми од традиционалната култура. На следната работилница м-р Христијан Николовски, магистер по етнокоролошки науки, професор во ДМБУЦ „Илија Николовски Луј“ и асистент на катедрата за етнокореологија на Музичката академија при УГД Штип ќе ни ја прикаже историјата на производството, начинот на музицирање, како и техники кои се користат при свирењето на традиционалниот инструмент тапан. Работилницата ќе се одржи на 28 мај (петок) со почеток во 17:00 часот. Сите заинтересирани можат да се пријават во просториите на народниот театар секој работен ден од 09:00 до 14:00 часот се до четврток 27 мај (четврток). Ве очекуваме!

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *