ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

РАБОТИЛНИЦА ЗА ИЗУЧУВАЊЕ НА ТРАДИЦИОНАЛНИОТ ИНСТРУМЕНТ-ТАПАНОТ

Дом на култура “Македонија” продолжува со едукативните работилници на теми од традиционалната култура. На следната работилница м-р Христијан Николовски, магистер по етнокоролошки науки, професор во ДМБУЦ „Илија Николовски Луј“ и асистент на катедрата за етнокореологија на Музичката академија при УГД Штип ќе ни ја прикаже историјата на производството, начинот на музицирање, како и техники кои се користат при свирењето на традиционалниот инструмент тапан. Работилницата ќе се одржи на 28 мај (петок) со почеток во 17:00 часот. Сите заинтересирани можат да се пријават во просториите на народниот театар секој работен ден од 09:00 до 14:00 часот се до четврток 27 мај (четврток). Ве очекуваме!

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.