ПРВИ НАГРАДИ ЗА ГЕВГЕЛИСКИТЕ МЛАДИ МУЗИЧАРИ АНА ДИМИТРОВА И БЛАГОЈА СТОЕВ, НА МЕЃУНАРОДНИОТ НАТПРЕВАР „СЕРГЕЈ МИХАЈЛОВ 2021″ ВО ШТИП

WEB Телевизија во живо

Награди за кривопаланечките музичари на Меѓународниот натпревар „Сергеј Михајлов 2021″ во Штип
Учениците од основното музичко училиште „Васо Карајанов“ зедоа учество на Вториот по ред Меѓународен фестивал со натпреварувачки карактер на млади музичари ,, Сергеј Михајлов” кој се одржува од 10 до 14 мај 2021 во Штип. Младите гевгелиски музичари се враќаат со освоени две први места. Ученикот Благоја Стоев (пијано) во класата на проф. Александар Лазаров и ученичката Ана Димитрова (флејта), во класата на проф. Сузана Стефанова.
Фестивалот на млади талентирани музичари е со натпреварувачки карактер и е организиран од страна на ДМУЦ „Сергеј Михајлов“, со поддршка на Министерство за култура.
Фестивалот беше реализиран со физичко присуство на повеќе локации во градот, а истовремено беше вклучена и опцијата за онлајн натпреварувачи.
Натпреварувањето беше организирано од професионален тим, согласно сите протоколи поради пандемијата, додека комисиите за избор на победниците беа составени од реномирани професори.
Освен успешните настапи и наградите, учениците од фестивалот понесоа позитивни впечатоци од фестивалот и меѓусебната дружба за време на натпреварот.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *