ОТВОРЕН ПОВИК ЗА 150 СТИПЕНДИ ЗА УЧЕНИЦИ СО ПОПРЕЧЕНОСТ ОД ПРВО ОДДЕЛЕНИЕ ВО УЧЕБНАТА 2021/2022

WEB Телевизија во живо

Во тек е огласот за стипендии за 150 ученици со атипичен развој запишани во прво одделение во учебната 2021/2022 година.
Нив ги доделуваат Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“ во соработка со Здружението за промоција и развој на инклузивно општество „Инклузива“ и Здружението за давање услуги на лицата со попреченост „Хендимак“, како дел од проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“.
Огласот за новите 150 стипендисти е отворен на интернет страница на Фондацијата „Чекор по чекор“ www.stepbystep.org.mk (на македонски и на албански јазик) до 30 септември 2021 г. и може да аплицираат сите родители/старатели на деца со атипичен развој запишани во I одделение во основните училишта.
Висината на месечната стипендија е 50 ЕУР во денарска противвредност и истата ќе се доделува за 10 месеци, од септември 2021 г. до јуни 2022 г. Задржувањето на стипендијата во следната учебна година зависи од редовноста на ученикот во училиште и успешниот премин во следното одделение.
„Семејствата на кандидатите кои ќе добијат стипендија не го губат правото на гарантираната минимална помош согласно член 4 од „Правилникот за начинот на остварување на правото на гарантирана минимална помош…” (Службен весник на РСМ, бр. 109 од 28.5.2019 година)[3]: При остварување и користење на правото на гарантирана минимална помош, стипендијата не се смета како приход“, посочуваат од „Чекор по чекор“.
Тие за учебната 2020/2021 година обезбедија стипендии за 322 деца со попреченост кои се запишаа и редовно посетуваа настава.
Проектот е финансиран од Европската Унија и има за цел да обезбеди целосна и рамноправна вклученост на децата со атипичен развој во редовните основни училишта.
За дополнителни информации, заинтересираните можат да се обратат на 072-307-326 или на: stipendii@stepbystep.org.mk.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *