ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ОД КОРОНА ПОЧИНА ЛЕГЕНДАТА НА ЈУГОСЛОВЕНСКАТА ЗАБАВНА ЕСТРАДА ЃОРЃЕ МАРЈАНОВИЌ

Легендата на југословенската забавна музика, Ѓорѓе Марјановиќ, почина на 89-годишна возраст од последиците од коронавирусот.
Како што пренесоа српските медиуми, познатиот музичар бил поврзан на апарати за дишење, а лекарите се бореле за неговиот живот во изминатите денови.
 
Ѓорѓе Марјановиќ е познат југословенски пејач, најпопуларен во текот на шеесеттите, седумдесеттите и осумдесеттите години на 20 век во СФР Југославија и според многумина најголемата ѕвезда на југословенската поп музика.
Првпат запеал на аудицијата на поп-пејачи организирана од Здружението на џез музичари на Србија, а во наредниот период пеел на многу игранки и забави.
Ѓорѓе Марјановиќ имаше голем број на хитови, а беше добитник и на голем број награди. Роден е во Кучево на 30 октомври 1931 година.
Тој е првиот пејач на популарна музика во Југославија кој паѓаше на колена за време на настапот, плачеше, се тркалаше на сцената, ја фрлаше јакната во публика … Тој ги стопи срцата на народните маси со својот сценски и пејачки изглед, и тоа му донесе огромна популарност.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.