НЕУРОФИДБЕК ТЕРАПИЈАТА СЕ КОРИСТИ ВО ВАЛАНДОВО.

WEB Телевизија во живо

Оваа метода е осмислен од НАСА за нејзините астронаути, а на запад ja користат менаџери, хирурзи, спортисти …
Со континуирана обука, посакуваните мозочни бранови почнуваат да се произведуваат, а несаканите се потиснуваат. Со неврофидбек, учите да ја зајакнувате мозочната активност на ист начин како да научите која било друга вештина – преку повратни информации и повторувања.
Постапката е всушност многу едноставна, клиентот ја следи содржината на мониторот, а мозокот ја обучува за тоа време!
Неврофидбек (НФБ) е неинвазивен метод кој постепено ја подобрува функцијата на мозокот. Обуката за неврофидбек му овозможува на мозокот да ја подобри ефикасноста на неговите функции и со тоа придонесува за одржување на здраво тело. Со обука на мозокот, ние ги зајакнуваме оперативните модели, правејќи ги нашите реакции поизбалансирани и продуктивни. Истражувањата покажуваат дека обуката за неврофидбек ја зголемува пластичноста на мозокот, давајќи му на поединецот подобра способност да се справи со физички и емоционални тешкотии
Невролошката нерамнотежа (дисрегулација) се јавува кога мозокот користи несоодветен мозочен бран, што предизвикува прекумерна возбуда со текот на времето, што резултира во дисфункција на мозокот.
Неврофидбекот е безболен терапевтски метод за следење на електричната активност на мозокот (ЕЕГ) и давање повратна информација за тоа.
Kористиме електроенцефалограм (ЕЕГ) за да ја снимиме електричната активност на мозокот. Оваа активност е опишана со помош на мозочни бранови и секој мозочен бран е поврзан со одредена ментална состојба.
Обуката за неврофидбек трае 30 минути. Електродите на уредот за неврофидбек откриваат мозочни бранови што се читаат и обработуваат во реално време на компјутер.Електродите се користат исклучиво за откривање на мозочни бранови и не можат да предизвикаат повреда или да го снабдуваат мозокот со електрична енергија.
За време на обуката за неврофидбек, компјутерот ги обработува мозочни бранови и други информации што се дел од овој процес за да му дадат на лицето повратни информации за функцијата на неговиот сопствен мозок. Повратните информации се презентираат на неколку начини, најчесто преку промена на звукот и сликата во видеото или симулација што личи на игра.
Следете на следниот линк
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *