ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

НА 29 МАЈ 1953 ГОДИНА СЕР ЕДМУНД ХИЛАРИ И ШЕРПАСОТ ТЕНСИНГ НОРКАЈ ПРВИ ВО ИСТОРИЈАТА СЕ ИСКАЧИЈА НА МОНТ ЕВЕРЕСТ.

Сер Едмунд Персивал Хилари беше планинар, истражувач и филантроп од Нов Зеланд. На 29 мај 1953 година, планинарот Хилари и Шерпа, Тензинг Норгај, станаа првите алпинисти за кои е потврдено дека го достигнале врвот на Монт Еверест. Тие беа дел од деветтата британска експедиција на Еверест, предводена од Џoн Хун

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.