ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

НА 16 МАЈ 1975 ГОДИНА ЈУНКО ТАБЕИ СТАНА ПРВАТА ЖЕНА КОЈА СЕ ИСКАЧИ НА МОНТ ЕВЕРЕСТ!

Јапонската планинарка Jунко Табеи стана призната и позната планинарка во нејзината земја во раните 1970-ти. Пред тоа, многу нејзини колеги одбија да се искачуваат со неа, а некои дури тврдеа дека таа само се искачува за да си најде сопруг. Таа докажа колку грешат во неколку наврати, особено во 1975 година.
 
По долг тренинг, таа тргнала на експедиција во искачување на највисокиот светски планински врв. Додека кампувале на 6.300 метри, била затрупани од лавина. Табеи била во несвест шест минути додека нејзиниот шерпас не ја ископал.
 
Дванаесет дена подоцна, таа застанала на врвот на светот.
17 години подоцна, Табеи стана првата жена што се искачила на највисоките врвови на сите седум континенти. Почина во 2016 година на 78-годишна возраст.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.