ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

М-Р ХРИСТИЈАН НИКОЛОВСКИ, ВИРТУОЗ И ИЗРАБОТУВАЧ НА ТАПАНИ: ГЕВГЕЛИЈА ИМА МНОГУ ДОБАР МУЗИЧКИ ПОТЕНЦИЈАЛ, И ЈАС СЕ РАДУВАМ НА НАШАТА НАРЕДНА СРЕДБА

Презадоволен сум од работилницата посветена на традиционалниот инструмент тапанот, ни изјавиМ-р Христијан Николовски, професор во ДМБУЦ “Илија Николовски Луј” и асистент на катедрата за етнокореологија на Музичката академија на УГД – Штип. По завршувањето на ова навистина интересно дружење на заинтересираните гевгеличани кои ја сакаат традиционалната македонска народна музика и звукот на тапанот, со виртуозот на овој инструмент, Николовски, професорот искажа пофални зборови и за организаторот, Домот на културата „Македонија“, така и за присутните на работилницата.
 
„Гевгелија располага со многу добар човечки потенцијал, кој членува во Културно-уметнички друштва и ансамбли. Јас сум презадоволен од работилницата и од одзивот на гевгеличани, со оглед на здравствените услови кои подолго време се присутни во нашата земја, и во светот.Се надевам и посакувам уште вакви средби во вашиот град„, истакна Николовски.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.