„ИЗВАЛКАЈ СЕ И ИСЧИСТИ“ – УТРЕ ЕКОЛОШКА АКЦИЈА ВО ГЕВГЕЛИЈА НА ЛОКАЦИЈАТА КАЈ ПОРАНЕШНАТА „КАСАРНА“ ВО РАМКИТЕ НА „ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД“

WEB Телевизија во живо

Утре (сабота, 8 мај, 2021 година), Општина Гевгелија ќе биде дел од првата еко-акција „Генерелка викенд- За чисто како дома исто“ на Мен енд Маунтен, продукциска компанија за емитување и медиуми. Еко-акцијата ќе се одржи на локација кај поранешната Касарна, со почеток во 09:30 часот. На акцијата ќе земат учество вработени од Општина Гевгелија и ЈПКД „Комуналец“- Гевгелија и претставници од невладините организации, спортски клубови и сл.

Општина Гевгелија ги поканува и сите граѓани кои сакаат доброволно да учестуваат во акцијата и да го дадат својот придонес во расчитување на одредената локација. Инаку, „Генералка викенд“ се спроведува во соработка со ПАКОМАК, Министерството за животна средина, Министерството за земјоделиe и шумарство, а проектот е поддржан е и од Делегацијата на Европската Унија. Како што истакнаа од МАМ, ова е прв проект во кој ќе бидат вклучени сите граѓани со надминување на бариерите во однос на припадност на партија, се со цел за постигнување повисока цел, а таа цел е реобнова на земјата со отстранување на отпадот од минатото и создавање еколошки одржлива иднина.

– Успеавме да воспоставиме основа на која се надминуваат сите партиски бариери, етнички, религиски и каде сите луѓе ќе учествуваат подеднакво бидејќи тие сфаќаат дека сме само луѓе и дека на сите ни треба чист воздух, чиста и пивка вода, безбедна средина. Првата еко-акција на МАМ ќе се одржи во повеќе градови во Република Северна Македонија: како: Велес, Штип, Охрид, Крушево, Демир Капија, Дебар, Куманово, Крива Паланка, Струмица…

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *