ИСТАРСКИОТ ГРАД НАД БЕЗДНА , ПАЗИН , МОЖЕ И ДА ГО ПРЕЛЕТАТЕ !

WEB Телевизија во живо

Волшебниот град на стари камени куќи со цвеќиња во прозорците, поплочени улици и романтични историски таверни, се наоѓа во средината на сивата и црвената Истра.
 
Пештерата Пазин е популарна дестинација за љубителите на прошетки по природа или малку пожешки авантури. Имено, тука имате можност да прошетате по едукативна патека, да летате со зиплајн и да ја истражувате пештерата што крие две езера.
Убавините на Пазин ги опишал и Жил Верн во својот авантуристички роман „НЕОБИЧНИ ПАТУВАЊА“, за двајца скитници кои случајно се нашле пред средновековната тврдина на Пазин.
 
Тврдината Пазин, односно замокот, сè уште пречекува патници и гости во западниот дел на градот. Тоа е една од најдобро сочуваните средновековни тврдини во Истра, во која се сместени Музејот на град Пазин и Етнографскиот музеј на Истра. А, она што го прави да се издигне над другите, буквално, е неговата позиција: на самиот раб на карпите на Пештерата Пазин.
 
Стариот дел на Пазин со своите згради и куќи се наоѓа на работ на длабока бездна, односно карстна бездна под која тече Пазинчица. Заштитен со закон, важен пејзаж е познат како Пештера Пазин – популарна дестинација за loversубителите на прошетки по природа или малку пожешки авантури. Имено, тука имате можност да прошетате едукативна патека, да летате со зиплин и да ја истражувате пештерата што крие две езера.
 
Ако сте љубители на авантури, за вас има зиплајн со кој можете да летате над јамата! Линиите долги 220 и 280 метри ви овозможуваат да летате над бездната на висина од 100 метри со спектакуларен поглед на карпите и замокот.
Авантурата започнува од Зелената тераса под хотелот Ловац и има два дела. Првиот „лет“ завршува во дворот на Домот на писателите, од каде што подолга линија води до местото за гледање над пештерата Бабина кужа. Тука беше создадена познатата фотографија од пештерата и замокот Пазин, која му служеше на писателот Верн за неговиот роман.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *