ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ДЕСЕТ ЧЛЕНОВИ НА АК „7-МИ НОЕМВРИ“ УЧЕСТВУВАА НА ПРВАТА ТРКА НА ПОЕЗИЈАТА ВО СТРУГА. АТАНАС ЕПОВ ТРЕТ НА 5 КМ, ЕКИПНО ОСВОЕНО Е ВТОРОТО МЕСТО!

Денеска , 10 членови од Атлетскиот клуб „7-Ми Ноември“, трчаа во Струга на првата Трка на Поезијата – Poetry run Struga, а во организација на здружението „Спортски мостови“! На трката учествуваа над 600 спортисти од Македонија, Србија, Албанија, БИХ.
 
Атанас Епов го освои 3-то место на трката од 5 километри со време 17 минути и 47 секунди со само 3 секунди заостанување зад второпласираниот. Уште 3 – ца учесници финишираа на првите 15 места, и тоа Тодор Анчев на 7-то место, дебитантот Ристо Чалков на 12-то и Стојан Делев на 14-то место. Оваа 5 километарска трка успешно ја финишираше и другиот дебитант Кристијан Атанасоски.
Екипно, АК „7-ми Ноември“ во трката на 5 километри го зазедоа високото второ место.
 
На трката од 10 километри, најбрз беше Никола Ковачев со време од 44:00, додека во женска конкуренција Валентина Узунова оствари одличен резултат од 51:17. Трката успешно ја финишираа Бојан Атанасоски, Драгица Атанасоски и Гордана Анастасова.
 
Оваа година ова е најбројно учество на членови на „7-ми Ноември“на една трка.
Струга отсекогаш пленела со својата убавина и уникатност. Овој преубав град истовремено лежи и на езеро и на река и има посебна магија која не сакаме никогаш да згасне. Струга е позната како град на поезијата, па време е да твориме нова поезија: поезија на спортот, на здравиот живот и на младиот дух што засекогаш ќе тлее во душата на стружани.
 
Време беше да се испишат нови страници во градот на поезијата. Заедно да се трча, рецитира и ужива.
„Трчам, значи постојам“ – конкурсот за поезија во рамки на меѓународната спортската манифестација „Трка на поезијата“, го има својот победник. Тричлената комисија составена од д-р Мерсиха Исмајлоска, доктор по филолошки науки, д-р Еди Ќела, доктор по филолошки науки, и м-р Ивана Андоноска Спасовска, магистер по правни науки, одлучи главната награда на конкурсот да ја добие Биљана Тодоровска со својата „Трчам со силата на зборот“. Песната на Тодоровска изобилува со поетска и лична сила, трансформирајќи го хендикепот во метафора за едно поинакво трчање, трчање кое е предизвик, кое зборува за еден храбар начин на живот, полн со инспирацијата што само зборот може да ја понуди.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.