ДАЛИ МАТЧА ЌЕ БИДЕ ЗАМЕНА ЗА КАФЕТО : СЕ КОРИСТИ 800 ГОДИНИ И СОДРЖИ ГОЛЕМИ КОЛИЧИНИ АНТИОКСИДАНТИ

WEB Телевизија во живо

Доколку ги следите социјалните мрежи, веројатно забележавте некаков зелен прав што одеднаш стана популарен. Неговата зелена боја не доаѓа од боите за синтетичката храна, туку тоа е еден вид зелен чај наречен матча.
„Матча дојде од Кина во Јапонија пред 800 години како форма на лек за варење, зголемена концентрација, смирување на нервниот систем и многу повеќе“, вели Михо Хатанака, диететичар од Портланд, Орегон, кој по потекло е од Јапонија. „Оттогаш, употребата на матча се менуваше со текот на времето.
 
Иако постои со векови, популарноста на матча во моментов расте, а подолу откриваме зошто е тоа така.
„Матча во основа ги има истите здравствени придобивки како зелениот чај, но можеби и поголем“, вели Кери Ганс, нутриционист од Њујорк, автор на Диетата за мали промени. „Во основа е антиоксиданс“, додава тој.
Имено, матча содржи големи количини на антиоксиданти, како што се флавоноиди и полифеноли, кои го поддржуваат имунитетот, циркулаторниот систем и когнитивните функции, вели Хатанака.
 
Матча исто така нуди и други биоактивни соединенија кои го зачувуваат здравјето, вклучувајќи рутин, кверцетин, кофеин и хлорофил. Понатаму, во секој 1 грам од матча добивате доволна количина на витамини А, Ц и К, плус железо и растителни влакна.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *