ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ДАЛИ МАТЧА ЌЕ БИДЕ ЗАМЕНА ЗА КАФЕТО : СЕ КОРИСТИ 800 ГОДИНИ И СОДРЖИ ГОЛЕМИ КОЛИЧИНИ АНТИОКСИДАНТИ

Доколку ги следите социјалните мрежи, веројатно забележавте некаков зелен прав што одеднаш стана популарен. Неговата зелена боја не доаѓа од боите за синтетичката храна, туку тоа е еден вид зелен чај наречен матча.
„Матча дојде од Кина во Јапонија пред 800 години како форма на лек за варење, зголемена концентрација, смирување на нервниот систем и многу повеќе“, вели Михо Хатанака, диететичар од Портланд, Орегон, кој по потекло е од Јапонија. „Оттогаш, употребата на матча се менуваше со текот на времето.
 
Иако постои со векови, популарноста на матча во моментов расте, а подолу откриваме зошто е тоа така.
„Матча во основа ги има истите здравствени придобивки како зелениот чај, но можеби и поголем“, вели Кери Ганс, нутриционист од Њујорк, автор на Диетата за мали промени. „Во основа е антиоксиданс“, додава тој.
Имено, матча содржи големи количини на антиоксиданти, како што се флавоноиди и полифеноли, кои го поддржуваат имунитетот, циркулаторниот систем и когнитивните функции, вели Хатанака.
 
Матча исто така нуди и други биоактивни соединенија кои го зачувуваат здравјето, вклучувајќи рутин, кверцетин, кофеин и хлорофил. Понатаму, во секој 1 грам од матча добивате доволна количина на витамини А, Ц и К, плус железо и растителни влакна.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.