ACCUWEATHER ОБЈАВИ ГОЛЕМА ПРОГНОЗА ЗА ОВА ЛЕТО : ВРЕМЕТО НА БАЛКАНОТ ЌЕ БИДЕ ТОПЛО И СУВО.

WEB Телевизија во живо

Светската метеоролошка служба AccuWeather ја објави својата голема сезонска прогноза за летото во Европа.

Метеоролошкото лето започнува на 1 јуни, но летната краткоденица, која ќе го означи почетокот на астрономското лето, се случува на 20 јуни.
 
Тимот на метеоролози на AccuWeather предупредува дека топлината што ќе се прошири во Европа во текот на летото и недостатокот на подолги врнежливи епизоди во делови на континентот може да создаде сериозни проблеми за земјоделците.
 
Дури и некои летни култури, кои обично се отпорни на суша, би можеле да се соочат со проблеми со оглед на тоа што годинашното зимско време се задржуваше на делови од континентот подолго од вообичаеното.
 
Најтопло ќе биде ова лето во Португалија, Шпанија, јужна Франција и поголем дел од Италија бидејќи топлината од Северна Африка се шири кон северна и јужна Европа.
Во Централна Европа и на Балканот, во јуни се очекуваат просечни температури од 19 до 21 Целзиусови степени, а во јули од 21 до 25 степени Целзиусови. Во август, просечните температури се очекува да започнат повторно да паѓаат кон 19 до 21 година.
 
На подрачјето на Централна Европа и Балканот, највисоки температури и суво време се очекуваат во средината и крајот на летото. Според метеоролозите, ова не исклучува одредени епизоди на невреме и грмотевици во областа. Но, тие не треба да бидат долготрајни.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *