30 ГОДИНИ ОД ДЕНОТ КОГА „ЦРВЕНА ЗВЕЗДА“ ВО БАРИ СТАНА ЕВРОПСКИ ШАМПИОН. ПОСЛЕДНИОТ ПЕНАЛ ГО РЕАЛИЗИРАШЕ ДАРКО ПАНЧЕВ.

WEB Телевизија во живо

На денешен ден 29 мај 1991, во Бари, Италија, фудбалерите на Црвена Звезда го постигна најголемиот клупски успех кој може да биде остварен за клуб од балканските простори, освојување на Лигата на шампионите.
Во финалето Црвена Звезда беше подобра од Олимпик Марсеј по изведување на пенали- 5-4. Во тогашно време, ударното оружје во нападот беше и македонскиот фудбалер Дарко Панчев, викан „кобра“, кој го шутна клучниот, односно последниот пенал со кој белградската екипа стана европски шампион.
Подоцна, на 8 декември 1991 година Црвена звезда ја освои и светската клупска титула во фудбал, совладувајќи го во Токио јужноамериканскиот тим Коло-Коло со 3-0

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *