ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

30 ГОДИНИ ОД ДЕНОТ КОГА „ЦРВЕНА ЗВЕЗДА“ ВО БАРИ СТАНА ЕВРОПСКИ ШАМПИОН. ПОСЛЕДНИОТ ПЕНАЛ ГО РЕАЛИЗИРАШЕ ДАРКО ПАНЧЕВ.

На денешен ден 29 мај 1991, во Бари, Италија, фудбалерите на Црвена Звезда го постигна најголемиот клупски успех кој може да биде остварен за клуб од балканските простори, освојување на Лигата на шампионите.
Во финалето Црвена Звезда беше подобра од Олимпик Марсеј по изведување на пенали- 5-4. Во тогашно време, ударното оружје во нападот беше и македонскиот фудбалер Дарко Панчев, викан „кобра“, кој го шутна клучниот, односно последниот пенал со кој белградската екипа стана европски шампион.
Подоцна, на 8 декември 1991 година Црвена звезда ја освои и светската клупска титула во фудбал, совладувајќи го во Токио јужноамериканскиот тим Коло-Коло со 3-0

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.