25 МАЈ – СЕЌАВАЊЕ НА ЕДНО ДРУГО ВРЕМЕ, НА ЕДНИ ДРУГИ МЛАДИ КОИ СО ПОЛНИ ГРАДИ ЈА ДИШЕА МЛАДОСТА И ГОРДО ЈА НОСЕА ШТАФЕТАТА.

WEB Телевизија во живо

25 мај, Ден на младоста – ден на кој се сеќава секој пионeр и пионeрка од генерацијата педесет и некоја. Ако првпат слушате за овој ден, тогаш прашајте ги родителите или бабите и дедовците што за нив претставувал овој ден, ќе дознаете дека ова беше еден од највеселите и најсаканите празници во поранешна Југославија.
 
На 25 мај, на другарот Тито му беше врачувана штафета на младоста, која започнуваше секој пат од друго место и од друга република, но секогаш беше масовно дочекана низ градовите од поранешна Југославија, па и во Гевгелија.
 
За носители на Младинската штафета беа бирани исклучителни младинци – тоа беа најдобрите ученици и студенти, млади работници, истакнати спортисти, акцијаши и воопшто млади луѓе кои се истакнуваа со своето учење, работа или посветеност. Посебно внимание беше посветено на првиот и последниот носител на штафетата, кој имаше за задача да го предаде на Тито, односно на претседателот на ССОЈ, на прославата.
Иако Тито беше официјално роден на 7 мај, 25 мај беше одбележан како негов роденден. Централниот настан секогаш беше организиран на тогашниот стадион на ЈНА во Белград, каде пионери, млади и членови на сите гранки на армијата и морнарицата изведуваа слет.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *