ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

138 МЕТРИ Е ВИСОКА НАЈГОЛЕМАТА ТРКАЛЕЗНА ЗГРАДА ВО СВЕТОТ

Ако го набљудувате одразот на зградата во реката Зи Жианг, таа изгледа како осумка – број што симболизира просперитет, но и бесконечност.
Откако е изграден во 2013 година, Гуангжу круг се смета за најголемата тркалезна зграда во светот. Сместена е во истоимениот јужнокинески град во провинцијата Гуангдонг покрај бреговите на реката Бисер (Зу Жианг).

Зградата зафаќа простор од 83.000 квадратни метри, се издига на 138 метри во висина и има вкупно 33 ката. Се издвојува од сличните тркалезни згради во светот по дупката во средината на зградата со дијаметар од 48 метри.
Иако изгледа како огромна американска крофна, неговата форма е симболично поврзана со кинеската историја и традиција. Како прво, изгледа како античка кинеска монета, што не е изненадувачки ако се знае дека во зградата се сместени две важни финансиски институции – седиштето на влијателната корпорација „Хонгда Ксингје“ и еден од најголемите места за трговија со пластика во светот – Гуандонг Размена на пластика.

Италијанскиот архитект Џозеф ди Пасквале вметна мноштво симболични детали во изгледот на зградата. На пример, ако погледнете во рефлексија на зграда во реката Перл, тоа ќе изгледа како осум – кинески број што го симболизира просперитетот, а кој во западната култура претставува и бесконечност

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.