Тел: +389076437227 
11 Dec, 2019
Log in

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Ljubco Aleksovski

Ljubco Aleksovski

Wednesday, 20 November 2019 10:17
Денес е Светскиот ден на децата или Меѓународниот ден на децата, 20 ноември. На овој ден се промовира интеракција и разбирање меѓу децата и благосостојбата на децата во светот., и се привлекува вниманието на јавноста кон…
Saturday, 16 November 2019 13:58
Животната средина ни треба за живот, и како што се грижиме во домот да ни биде чисто и уредно, така треба да се однесуваме и надвор од дома. Само така ќе придонесеме Гевгелија да ја направиме…
Saturday, 16 November 2019 11:57
Денес е Светскиот ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди. Светски ден, посветен на милионите лица кој изминатите години трагично го загубија животот на патиштата ширум светот, соопшти РСБСП. Секој загубен човечки живот носи тага,…
Friday, 15 November 2019 07:49
Од денес, 15 ноември, почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае сѐ до 15 март наредната година. Согласно тоа, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата со потсетување…
Friday, 15 November 2019 07:45
На фасадата на приватната зграда во центарот на Гевгелија од пред извесно време се појави муралот „Бакнеж“.Станува збор за композиција наречена „Бакнеж“ (Кiss), која беше селектирана од комисијата при Министерството за култура на Република Северна Македонија…
Wednesday, 13 November 2019 08:13
Над 9.000 граѓани се отселуваат секоја година од државата покажуваат истражувањата на организацијата за економија „OECD“ . Најмногу од нив заминуваат во европските земји, а помалку во Америка и Австралија, Во странство, во мoмeнетов има над…
Wednesday, 13 November 2019 08:03
Утре, четврток 14 ноември 2019, во малата сала на Народниот театар ќе биде одржан пијано концерт на Јасмина Трајческа. На програмата се две интересни дела, „Слики“ на Клод Дебиси и премиерно „Рапсодија во сино“ на Џорџ…
Tuesday, 12 November 2019 08:22
Во Македонија се потсмеваме со магарањата, а и со оние кои ги чуваат. Затоа нашите комшии во Србија со македонски магариња го прават најскапото сирење во светот..Сирењето се вика Пуле, што значи магарешко ждребе, а се…
Tuesday, 12 November 2019 08:06
Плажата е реализирана со средства од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион обезбедени преку Бирото за регионален рамномерен развој на Министертвото за локална самоуправа. Проектот е вреден 4 милиони и 200 илјади денари, од кои…
Saturday, 09 November 2019 12:33
Денеска се одбележува 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, настан кој ги промени Германија, Европа, па и светот. Падот на Берлинскиот ѕид беше вовед во повторното обединување на Германија. Sидот ги разделувал Источна и Западна Германија…