ДИМИТАР УЗУНЧЕВ СО 8 ГОЛОВИ НАЈЗАСЛУЖЕН ЗА ПОБЕДАТА НА МЛАДИНСКАТА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА

WEB Телевизија во живо

На 14-тото издание на М20 ЕХФ ЕУРО 2024, континенталниот шампионат во ракомет до 20 години , кој се одржува од 10 и 21 јули 2024 година во Словенија, македонската репрезентација го одигра првиот натпревар против селекцијата на Црна Гора и победи со 31-21. Десниот бек Димитар Узунчев беше избран за најкорисен играч во македонската репрезентација по премиерниот натпревар на ЕП во Словенија. Узунчев постигна осум погодоци од 11 обиди.
 
96-те натпревари закажани во Словенија ќе се одиграат во Целје и Лашко на три места, при што победници на групите, плус најдобрите две второпласирани селекции ќе се пласираат во главната рунда. .
Инаку, на ова првенство учествуваат 24 екипи поделени во шест групи, а Македонија се наоѓа во групата А со Хрватска, Австрија и Црна Гора
Следен предизвик за избраниците на Раде Стојановиќ ќе биде пресметката со првиот фаворит во групата, Хрватска, утре на пладне.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *