1877 ВО ВИМБЛДОН СЕ ОДРЖА ПРВИОТ ТЕНИСКИ ТУРНИР ПРЕД 200 ГЛЕДАЧИ НА КОЈ ПОБЕДИ СПЕНСЕР ГОР

WEB Телевизија во живо

1877 година во Вимблдон почна првиот тениски турнир. Денес, овој турнир, кој е единствен гренд-слем што се игра на трева, се смета за неофицијално светско првенство на белиот спорт.Шампионатот Вимблдон, или многу попознат само како Вимблдон, е најстариот голем турнир во тенис и е општо признат и како најпрестижен во белиот спорт. 

Се започна во јули 1877 година, кога на територијата на клубот, во југо-западниот дел на Лондон , се одржа првиот натпревар во тенис, на кој присуствуваа 22 лица. Турнирот се одржа само за мажи во синглови. Победникот доби награда од 35 гвинеи. Спортисти се натпреваруваа 4 дена, а финалниот натпревар привлече 200 гледачи, а првиот шампион, чие име влезе во историјата на турнирот, бил локален продавач Спенсер Гор.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *