СВЕТСКИ ДЕН НА ОКЕАНИТЕ 2024- ЗДРАВИ ОКЕАНИ, ЗДРАВА КЛИМА

WEB Телевизија во живо

Во моментов се соочуваме со една од најголемите закани досега за нашата сина планета и сите нејзини жители: климатската криза. Премногу е јасно дека ни треба здрав океан за здрава клима, и обратно, и ни треба значително посилна локална, национална и меѓународна акција и од владините и од корпоративните лидери. Сега.
 
За 2024 година, започнува нова повеќегодишна акциона тема: Катализирање на акција за нашиот океан и клима. Зголемување на движењето преку трансформативна соработка, имам за цел да се создаде не само здрава сина планета, туку и поправедно, правично и одржливо општество .
Неофицијално, овој ден се слави секој 8 јуни по предлог кој го дала Канада во 1992 за време на Самитот за планетата Земја кој се одржал во Рио де Жанеиро, Бразил, а бил официјално признат од страна на Обединетите Нации во 2008 година .
 
Тие се белите дробови на нашата планета, обезбедувајќи поголем дел од кислородот што го дишеме. Целта на денот е да се информира јавноста за влијанието на човековите активности врз океанот, да се развие глобално движење на граѓаните за океанот и да се мобилизира и обедини светското население на проект за одржливо управување со светските океани. Тие се главен извор на храна и лекови и клучен дел од биосферата.
Океаните служат како најголем светски извор на протеини.
Океаните апсорбираат околу 30% од јаглерод диоксид произведен од луѓето, амортизирајќи ги влијанијата на глобалното затоплување.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *