СО ДОСТОЈНА ИЗЛОЖБА ГЕВГЕЛИСКИОТ „ДОКО“ ПРЕТСТАВЕН ПРЕД МАКЕДОНСКАТА ЈАВНОСТ

WEB Телевизија во живо

Во Меморијалниот центар на Холокаустот на Евреите од Македонија вчеравечер, во присуство на голем број граѓани, меѓу кои негови роднини, сограѓани, колеги и пријатели од „неговата татковина“ Гевгелија, беше отворена изложбата посветена токму на доктор Сингер, а насловена „Д-р Александар Сингер- Народен лекар“.
 
Самата изложба е поделена во четири целини, Биографија, Потстанар, Работа и Шах, каде преку фотографии, документи, лични предмети, меѓу кои највпечатливи се медицинските апарати кои ги користел, картонскиот куфер со кој излегол од логорот Беркхорст, како и карикатурата нацртана во логорот на која е тој, со својата голема љубов, Елизабета, .пред присутните е распослан целокупниот живот на доктор Александар Сингер, кој наликува на сценарио за некој холивудски игран филм .
 
Оние гевгеличани, кои уредно беа поканети од страна на Меморијалниот центар, а од било кои причини не можеа да присуствуваат на отворањето, преку овие слики ќе може да видат какво голема чествување му беше направено со оваа изложба на ликот и делото на доктор Александар Сингер, кој велеше дека негова Татковина се Гевгелија и Гевгелиската болница..

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *