„ПРЕКРАСНА ИНТЕРПРЕТАЦИЈА И ВОЗБУДЛИВ НАСТАП НА ГРАДСКИОТ ХОР „ГОРТИНИЈА“ ВО РАДОВИШ

WEB Телевизија во живо

По повод отварање на изложбата „МАКЕДОНИЈА ВО СВЕТОТ НА ХЕРАЛДИКАТА“ а по покана на градочалникот на општина Радовиш г-нот Ацо Ристовски, претседателот на Хералдичкото друштво на Македонија проф. д-р Јован Јоновски, директорот на Домот на културата „Ацо Караманов“ г-дин Никола Миовски и промоторот г-дин Ставре Џиков, Градскиот мешан хор ГОРТИНИЈА настапи на отварањето на изложбата „Македонија во светот на хералдиката“ која се оддржа на 10 јуни, понеделник во Радовиш..

 „Настапите на хорот ГОРТИНИЈА во Македонија и во светот се исто така еден вид изложба на композиции кои претставуваат музички симболи на нашето уметничко наследство и актуализација на современото македонско творештво“ – истакна диригентот м-р Илија Атанасов, заблагодарувајќи им се на присутните за поканата и пројавениот интерес токму хорот ГОРТИНИЈА да биде промотор на оваа изложба. На настапот ГОРТИНИЈА изведе хорски дела од македонски композитори Бадев и Скаловски, како и извадок од кантатата „Радовидение“ посветена на градот Радовиш, компонирана од современиот македонски композитор Стојан Стојков.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *