ИЗБРАНА НОВАТА ВЛАДА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

WEB Телевизија во живо

По дводневно собраниско заседание, на 22 и 23 јуни 2024 година е избрана новата влада на Македонија, со мандат од четири година, која произлезе од резултатите на парламентарните избори, одржани на 8 мај годинава. Владата е дваесетта по ред од осамостојувањето на државата, а премиерот е тринаесетти по ред.
Пратениците со 77 гласа „за“ и 22 „против“ синоќа (23 јуни) ја изгласаа новата Влада на Република Македонија, предводена од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.
Со Мицкоски на премиерската позиција, во Владата ќе има 23 министри, а од нив пет ќе бидат и вицепремиери.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *