ДВА ЗЛАТНИ, ДВА СРЕБРЕНИ И ЕДЕН БРОНЗЕН МЕДАЛ ЗА „МОБИЛНОСТ“ ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

На 36 -те Републички спортски игри на лицата со телесен инвалидитет кои се одржаа во Струга и во Охрид во хотелот „Струшки Галеб“ натпреварувачите од Мобилност Гевгелија со уште стотина лица со телесен инвалидитет од земјата и соседните држави се натпреваруваа во дисциплините пинг-понг, стрелаштво и атлетски повеќебој фрлање копје ѓуле и диск. 

Тие освоија вкупно 5 медали две Златни медали освоија Тамара Гошева од Валандово која го освои првото место во атлетски повеќебој фрлање копје ѓуле и диск во категорија жени стоење Ф37 Ф42-46 и општа, и Никола Пеев од Стојаково во категорија атлетски повеќебој фрлање копје ѓуле и диск мажи стоење категорија Ф36-38 Ф42-44 и општа.
 
Во истата категорија Александар Талески од Дојран го освои второто место. Даниела Гошева Кангов од Гевгелија освои второ место во атлетски повеќебој фрлање копје ѓуле и диск категорија жени седење Ф54-57 додека во истата категорија трето место овои Благица Ѓоргиевска од Валандово. Горан Џелајков од Стојаково во атлетски повеќебој фрлање копје ѓуле и диск освои петто место, исто како и Илчо Кангов во пинг понг.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *