БИДИ ДЕЛ ОД ЗЕЛЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА НА Д ФЕСТИВАЛ

WEB Телевизија во живо

Под слоганот Биди зелен, не биди „зелен“, овој викенд Пакомак ќе биде присутен на ДФестивал со голем број на промоции и едукативни активности. Сите посетители на ДФест ќе можат да набават реупотреблива чаша и да добијат попуст на точено пиво.

Целта со овие чаши е посетителите да создадат што е можно помалку отпад, но и да добијат соодветен спомен од фестивалот. Дополнително на голем број на локации, за време на фестивалот ќе бидат поставени контејнери за селектирање на различен вид на отпад, а тимовите на Пакомак ќе едуцираат и ќе им помогнат на посетителите истиот да го селектираат и одложат соодветно.

– На повеќе локации ќе поставиме контејнери за хартија, пластика и стакло, како макети од нашите познати вендинг машини за пластични шишиња и лименки. Нашата цел е да придонесеме на зачувување на околината и да ги поттикнеме граѓаните да рециклираат повеќе. Вообичаено, на големите музички фестивали се акумулира големо количество на отпад, а ние како како водечка компанија за управување на отпадот од пакување, сакаме да дадеме наш придонес и да помогнеме во справување со истиот. Сѐ повеќе во светот се зборува за зелени настани, па сакаме да покажеме дека и ние можеме да фатиме чекор со современите трендови – ни изјави Ико Брдароски од Пакомак.
 
Дополнително, за време на фестивалот сите нови корисници кои ќе ја симнат апликацијата Екомак за користење на повратните вендинг машини и ќе селектираат 3 шишиња или лименки до 10 јули во нив, ќе добијат 300 зелени поени за да ги искористат во маркетите. – На сите посетители на ДФестивал, им посакуваме пријатна забава, многу незаборавни моменти и апелираме да не забораваат на природата и околината. Се надеваме дека нашите тимови ќе ги инспирираат посетителите за соодветно третирање на отпадот и дека на крајот ќе можеме да се пофалиме со рекорден број на селектиран и собран отпад од пакување – велат од Пакомак.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *