10 ГОДИНИ ОД ИЗЛЕГУВАЊЕТО И ПРОМОЦИЈАТА НА „ГЕВГЕЛЕКСИКОН“ НА СТЕФЧЕ СТЕФАНОВ-НАЈПРОДАВАНАТА РОДНОКРАЈНА КНИГА

WEB Телевизија во живо

На денешен ден, 2014 година се одржа промоцијата на „Гевгелексикон„ на Стефчо Стефанов, мала книга со голема вредност. Оваа вистинска „школка„ содржи 1040 живи бисери, зборови кои може да ги слушнете од устата на жителите на најсончевиот град македонски.

Според продадените примероци оваа книга е најпродаваната роднокрајна книга до сега. Таа е одлична алатка, оние кои не потекнуваат од овој крај, да се обидат преку ова „книжуле„ да го поднаучат гевгелискиот дијалект.
 
На промоцијата на која за книгата говореше Јован Костов, асистент по информатичка лингвистика од Универзитетот Сорбона во Париз, Стефчо објасни дека „овој лексикон е гевгелиски трик за во џеб, но извлечен не од ракав, туку од запишувачка рака. Тој е гевгелиски идентитет облечен во помодерно „урбан„, а по народски кажано „чаршиски„ дизајниран костум.“

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *