КАКО ГЛАСАШЕ ГЕВГЕЛИЈА НА ДВОЈНИТЕ ИЗБОРИ?

WEB Телевизија во живо

На вчерашните претседателски и парламентарни избори, во Општина Гевгелија гласаа 13.279 избирачи од вкупно запишани 18.803 избирачи на 37 избирачки места, или излезноста беше 70,62%. Од нив, важечки гласачки ливчиња имаше 12.869 а неважечки 410.
 
Резултатите кои ги постигнаа партиите пријавени на кандидатските листи за овие избори се следните:
 
1. СДСМ 3147 гласа или 23,70%
2. ВМРО-ДПМНЕ 7393 гласа или 67,45%
3. ХРАБРО ЗА МАКЕДОНИЈА 212 гласови или 1,60%
4. ДУИ 10 гласа или 0,08%
5. ЛЕВИЦА 1381 гласа или 10,40%
6. ВЛЕН 9 гласа или 0,07%
7. ЗНАМ 616 гласа или 4,64%
8. ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА 45 гласа или 0,34%
9. НОВА АЛТЕРНАТИВА 11 гласа или 0,08%
10. АВАЈА 4 гласа или 0,03%
11. СУВЕРЕНИСТИ 7 гласа или 0,05%
12. ТВОЈА ПАРТИЈА 12гласа или 0,09%
13. РОДИНА МАКЕДОНИЈА 8 гласа или 0,06%
14. ДЕСНА 4 гласа или 0,03%
15. ДЕМОКРАТИ 10 гласа или 0,08%
 
На претседателските избори, кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски освои 3740 гласови или 28,17%, додека кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска Давкова освои 8.954 гласови или 67,45%

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *