ДВОЈНА ПОБЕДА НА ИЗБОРИТЕ 2024 НА КОАЛИЦИЈАТА „ТВОЈА МАКЕДОНИЈА“ ПРЕДВОДЕНА ОД ВМРО-ДПМНЕ

WEB Телевизија во живо

ГОРДАНА СИЈАНОВСКА ДАВКОВА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА МАКЕДОНИЈА, КОАЛИЦИЈАТА НА ВМРО-ДПМНЕ ОСВОИ 58 ПРАТЕНИЧКИ МАНДАТИ
 
Во Македонија вчера се одржаа претседателски и парламентарни избори на кои убедлива победа однесоа ВМРО-ДПМНЕ и претседателската кандидатка Гордана Силјановска-Давкова. Според последните податоци објавени од Државната изборна комисија, по пребројани 99,27% од избирачите, ВМРО-ДПМНЕ освои 58 пратенички мандати, по неа Коалицијата предводена од ДУИ освои 19 мандати, коалицијата околу СДСМ – 18, „Вреди“ – 13 и Левица и ЗНАМ освоија по шест пратенички мандати.
Во изборната единица 1- ВМРО-ДПМНЕ има освоено 10 мандати, додека, пак, нивниот главен политички ривал, СДСМ, има 3 мандати. ДУИ, Левица и ВЛЕН имаат по две пратенички места, а ЗНАМ има еден мандат.
Во изборната единица 2 – ВМРО-ДПМНЕ има 8 мандати, ДУИ има 4, ВЛЕН 3, а СДСМ и Знам имаат по два мандати, додека Левица има едно пратеничко место.
Во изборна единица 3- ВМРО-ДПМНЕ има освоено најголем број мандати, дури 14, додека, пак, СДСМ има само 4 пратенички места. Левица и Знам имаат по еден мандат.
Во изборна единица 4- ВМРО-ДПМНЕ со 13 пратеници, СДСМ има 5 пратеници, а Левица и Знам имаат по еден мандат.
Во изборна единица 5 – ВМРО-ДПМНЕ има 10 мандати, ДУИ има 4, СДСМ е со три освоени места, а Левица, ВЛЕН и Знам имаат по еден мандат.
Во Изборна единица 6- ДУИ има 9 пратеници, а по него со 7 пратенички места се ВЛЕН. ВМРО-ДПМНЕ има 3, а СДСМ едно пратеничкио место.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *