5 MАЈ – ДЕН НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК

WEB Телевизија во живо

„ЈАЗИКОТ Е НАШАТА НАКОМПЛЕТНА ТАТКОВИНА“.
Нека ни е честит 5 Мај, Денот на македонската азбука и македонскиот јазик.
На денешен ден, 5 мај 1945 година, со Решение на Народната влада на Федерална Македонија била усвоена азбуката на македонскиот јазик, а по два месеца, Министерството за просвета го озакони првиот правопис на македонскиот јазик.
 
Одбележувањето на овој голем ден за сите Македонци без разлика во која држава во светот живеат е повик за зачувување и афирмација на македонскиот јазик и неговото кирилично писмо.
Блаже Конески кој бил истакнат македонски книжевен и културен работник, академик – прв претседател на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), филолог и професор на Филозофскиот факултет во Скопје, а и еден од кодфикаторите на македонскиот јазик во една прилика нагласил дека ,,Јазикот е нашата најкомплетна татковина”.
 
Од крајот на XVI век говорниот македонски јазик почнал да се јавува во пишана форма, иако неговата современа стандардна верзија е утврдена дури во 1945. Низ историјата македонскиот јазик се запишувал со следните писма:
• Глаголица – ранохристијанска азбука,
• Кирилица – или позната како старомакедонска азбука или црковномакедонска азбука,
• Илинденска азбука – кирилична поупоростена верзија,
• Македонска преродбеничка азбука – кирилична упоростена верзија,
• Македонска абецедарска азбука – латинична македонска азбука.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *