ВТОРА НАГРАДА ЗА КАРИКАТУРАТА НА АРМЕНД АЈРЕДИНИ НА КОНКУРСОТ ОРГАНИЗИРАН ОД МНР НА ХОЛАНДИЈА

WEB Телевизија во живо

Карикатурата изработена од Арменд Ајредини од Македонија го освои второто место на регионалниот конкурс за карикатури организиран од Министерството за надворешни работи на Холандија и организацијата Картунмувмент. Првата награда му беше доделена на Душан Перишиќ, карикатурист од Србија.
Амбасадорот Дирк Јан Коп ги објави победниците и ја отвори изложбата од избрани дела која ќе биде претставена во сите шест главни града на државите од Западен Балкан.
По повод Меѓународниот ден на слободата на медиумите Министерството го објави конкурсот на кој се пријавија 95 уметника со вкупно 186 дела. Независното жири составено од експерти од сите шест држави избра 44 карикатури кои ќе бидат изложени во Ист Гејт Мол во Скопје до крајот на месецот.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *