НА ДЕНЕШЕН ДЕН ОРСОН ВЕЛС НА NBC ЈА ЕМИТУВАШЕ РАДИО ДРАМАТА „ВОЈНА НА СВЕТОВИТЕ“ И ГИ ПРЕПЛАШИ АМЕРИКАНЦИТЕ ДЕКА МАРСОВЦИ СЕ СПУШТИЛЕ НА ЗЕМЈАТА

WEB Телевизија во живо

Годината е 1938. Цената на галон гас е 10 центи. Френклин Д. Рузвелт е претседател. Примарниот медиум за забава е радиото, а тоа предизвика паника во источниот дел на Соединетите Американски Држави, откако слушателите го измешаа измисленото емитување наречено „Војна на световите“ како вистински вести.
На 30 октомври 1938 година, идниот актер и режисер Орсон Велс го раскажа прологот на серијата за публиката за која се верува дека имаше милиони слушатели. „Војна на световите“ беше една епизода од „Ноќта на вештерките“ за радио драмската серија „Театарот Меркур “.
 
„Дами и господа, ја прекинуваме нашата програма со музиката за танц за да ви донесеме специјален извештај“, започна Орсон Велс. Марсовците слетаа во Њу Џерси!
Разбирливо, многумина кои го слушнаа ова се загрижија дека инвазијата од Марс всушност започнала во малиот североисточен град на Америка.
 
„Во 20:50 часот, огромен запален објект, за кој се верува дека е метеорит, падна на фарма во населбата Гроверс Мил, Њу Џерси“, најави Велс.
Остатокот од получасовното емитување го следеше стилот на типична вечерна програма бидејќи беше прекинато од билтени за вести, можеби правејќи ја приказната да биде уште поавтентична, и покрај тоа што во текот на емитувањето неколку пати беше објавено дека тоа е театарска изведба на романот на Х.Г. Велс од 1898 година со исто име.
 
Имам тешка должност да објавам “, најави радиодифузерот. „Колку и да изгледа неверојатно, тие чудни суштества кои вечерва слетаа во обработливото земјиште во Џерси се претходница на окупаторската војска од планетата Марс.
Посебно алармантен дел од приказната се случи кога вонземјаните, кои очигледно излегуваа од некој вид цилиндар, ги напаѓаа луѓето во близина со топлински зрак. Оваа измислена средба предизвика паничниот репортер — наводно на местото на настанот — одеднаш да биде прекинат во емитувањето.
 
Преносот заврши откако по кратката пауза следеше изјава на еден преживеан кој побегнал пред вонземјаните. Во овој момент, рече тој, Марсовците се поразени од микроби.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *