ВО ТУРСКИОТ ГРАД МАЛАТИЈА СЕ ОТВОРА ГИМНАЗИЈА КОЈА ГО НОСИ ИМЕТО „МАКЕДОНИЈА

WEB Телевизија во живо

Средношколскиот комплекс , кој ќе го носи името „Македонија“ (Македонија) ги отвора вратите на 11 септември во Малатија, источна Турција, град кој беше најмногу погоден од земјотресите во февруари минатата година.
Тоа ќе биде знак на благодарност за помошта што Македонија ја даде веднаш по разорните земјотреси.
Училиштето е изградено со пари собрани од Стопанската комора на Македонија и Турција и донација од Црвениот крст, кој ја финансираше изградбата на неколку училишни единици во погодените подрачја.
Новото училиште е со површина од 8.000 метри квадратни и има 24 училници именувани по градови во Македонија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *