ТРИТЕ ТОП ДЕСТИНАЦИИ ЗА ПОСЕТА ОВАА ЕСЕН

WEB Телевизија во живо

ПЛИТВИЧКИTE ЕЗЕРА, САНТОРИНИ, ПРАГА
 
Есента може да биде едно од најубавите времиња за патување во Европа. Дестинациите може да бидат многу потивки по летото, што значи помалa гужва и често пониски цени. Како и градовите и урбаните дестинации, руралните места како што се националните паркови се фантастични за посета во овој период од годината, кога природата почнува да се трансформира во мешавина од прекрасни бои.
Доколку сакате да патувате оваа есен, инспирацијата за дестинацијата можете да ја најдете во листата на списанието „Травел енд дестинејшнс“, кое ги претстави 3-те најдобри локации во Европа за овој период од годината.
 
Плитвичките Езера во Хрватска го зазедоа првото место.
– Националниот парк Плитвички Езера е прекрасен парк лоциран во северна Хрватска, во близината на Загреб. Тој е најстариот и прв национален парк во земјата и е на листата на светско наследство на УНЕСКО од 1979 година. Она што го прави ова место толку посебно се 16-те езера содржани во парк од 300 квадратни километри, кои се во неверојатни бои – се наведува во списанието.
При посета наесен, можете да уживате во различни патеки и маршрути што ви дозволуваат максимално да ја искористите вашата посета и да уживате во паркот од различни агли и перспективи.
 
Санторини е популарен остров во близината на брегот на Грција и се најде на второто место.
– Познат е по прекрасните зајдисонца и живописната архитектура. Како што можете да очекувате, оваа дестинација е исклучително популарна во текот на летните месеци, затоа упатете се таму на почетокот на есента за потивка и помирна сцена. 
 
Од крајот на септември до октомври можете да сметате на температури од 21 до 24 Целзиусови степени – се наведува во списанието.
Прага, која се најде на третото место, е опишана како совршен есенски град.
Според списанието, Прага има фантастични паркови низ целиот град, од кои некои нудат совршен поглед на градот, што е одлично за фотографирање. Овој град исто така е исклучително прометен во текот на летните месеци, како и за Божиќ, така што есента е малку потивко време за посета.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *