ОВА Е ПРВАТА МИС НА СВЕТОТ БЕРТА СУКАРЕ ИЗБРАНА 1888 ГОДИНА НА НАТПРЕВАРОТ ОДРЖАН НА ДЕНЕШЕН ДЕН ВО БЕЛГИЈА

WEB Телевизија во живо

Во летото 1888 година, во весниците се појавил оглас за натпревар за убавина што ќе се одржи во септември во градот познат по бањата Спа во Белгија. Сите девојки кои сакаа да се натпреваруваат за титулата најубава на планетата беа поканети да ја испратат својата фотографија со кратки информации за себе по пошта. Весникот прими 350 апликации од Австрија, Америка, Алжир, Унгарија, Германија, Шпанија, Италија, Норвешка, Русија, Тунис, Турција, Франција и Шведска. Сите трошоци за престој ги покри казиното во Спа, кое обезбеди и награден фонд од 10.000 франци.Организатор на натпреварот беше Ерве ду Лорен. Најубавата девојка ја избра жири од осум мажи, меѓу кои беа уметници, скулптори и други претставници на креативни професии. Натпреварот траеше 12 дена. Секој ден девојките продефилираа пред членовите на жирито во салонот за казино. Девојките беа облечени во долги фустани, а мажите во фрак.
 
На 12 -тиот ден беа објавени победниците на натпреварот. Најубавата девојка на планетата стана 18-годишната креолка од Гвадалупе, Берта Сукара, која доби награда од 5.000 франка и чест да се појави на насловната страница на францускиот магазин L’Illustration.
Втората награда од 2.000 франци ја доби фламанката Анџела Делроус. Мари Стивенс, родум од Виена, го освои третото место и 1.000 франци. По доделувањето на наградата, во казиното се одржала голема прослава за учесниците, жирито, локалните власти и печатот. Новинар од скандинавски магазин напиша дека гостите овој необичен настан го сфатиле многу сериозно, па мажите доаѓале со фрак, а жените носеле балски фустани.
Победниците на натпреварот за убавина добиле не само импресивни парични награди, туку и популарност низ целиот свет. Берта Сукаре доби повеќе од сто понуди за брак во првите три дена по објавувањето. Но, таа ги одбила сите, велејќи дека сака да се посвети на актерска кариера. За жал, нема информации за нејзината иднина.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *