НАСЕ ЕПОВ ТРЕТ НА НОЌНАТА ТРКА НА 5 КИЛОМЕТРИ ВО ГУМЕНИЦА, ГРЦИЈА

WEB Телевизија во живо

Здружението на тркачки спортови D RASY од Гуменица, под покровителство на Општина Пајонија, синоќа, во сабота на 9 септември 2023 година ја организираше 4-та Ноќна друмска трка Гумениса во Гуменица, општина Пајонија, Кукуш, со трки од 10,5 км, 5,2 км и 1,1 км, на која учествуваа над 200 натпреварувачи.
На трката на 5 километри настапија тркачите на АК „7-ми Ноември“, Насе Епов, Кимо Арнаудов и Николчо Костадинов. Насе Епов го освои третото место со резултат од 19 минути и 55 секунди.
 
Патеките на трката минуваат низ сите плоштади и населби со кои се среќаваат важните градби на Гуменица, многу зачувани згради и историски споменици на градот, како што се Светиот манастир Панагија Гумениса, Светата црква Агиос Георгиос и Стариот г училиште. Трасата од 10,5 км. се развива во најголем дел по земјен пат (патека 6,5 км.) а остатокот (4,0 км.) по асфалтирани патишта во градот. Насоките од 5,2 км. и 1,1 км. тие се одвиваат исклучиво на асфалтирани патишта во градот. Во најголем дел правците се рамни или со благи наклони и без големи висински разлики.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *