НА ДЕНЕШЕН ДЕН РОДЕНИ ДВЕ ФИЛМСКИ ИКОНИ – БРИЖИТ БАРДО (ГОСПОД ЈА СОЗДАДЕ ЖЕНАТА ) И СИЛВИЈА КРИСТЛ( ЕМАНУЕЛА )

WEB Телевизија во живо

Брижит Ана-Мари Бардо (родена на 28 септември 1934 година) е француска актерка, пејачка, модел и активист за правата на животните.
Дебитираше на филм во 1952 година, а се прослави со улогата во филмот Господ ја создаде жената, на нејзиниот тогашен сопруг Роже Вадим.
Заедно со Мерилин Монро, таа стана секс симбол во 50-тите и 60-тите години на 20 век.
Во 1974 година, ден пред нејзиниот 40-ти роденден, таа ја прекина филмската кариера и се посвети на борбата за заштита на животните.
 
Силвија Марија Кристел (холандски: Силвија Марија Кристел; Утрехт, 28 септември 1952 година – Амстердам, 17 октомври 2012 година) , холандска актерка и модел.
Иако сними неколку филмови, таа остана позната по серијата еротски филмови „Емануела“.
Првиот филм од серијата „Емануела“ беше прикажан во Франција во 1974 година, но наскоро беше забранет поради „премногу слободни“ сцени. Оригиналната верзија припаѓа на „меката“ еротика.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *